Etrafında bir "boşluk balonu" olduğunu biliyor muydun? Diğer insanların da “uzay balonu” olduğunu biliyor muydunuz?

İnsanlar bir başkasıyla konuştuğunda, genellikle etrafta küçük bir kabarcık olmasını severler. Bu küçük uzay kabarcığı vücudumuzun etrafındaki bir ya da iki ya da üç ayak boyunca uzanır. Bunu hiç düşünmesek bile, bunu kişisel alanımız olarak görme eğilimindeyiz.

Yakında olmaya hazır olmadan önce başkalarının kişisel alanlarına çok yaklaşırsak, çok rahatsız olurlar. Biri bir konuşma sırasında bize çok yaklaşırsa, onlardan da rahatsız olabiliriz.

Bazı insanlar yabancılarla veya tanıdıklarla konuşurken otururken veya ayakta dururken ne kadar yakın olduklarını yanlış algılarlar ve başkaları üzerinde kötü bir izlenim bırakabilirler veya çok yakın oldukları veya çok uzak oldukları için. İyi tanımadığınız biri size çok yakın başlarsa veya size dokunursa, bir adım geri atmak isteyebilirsiniz.

Uzay balonunun kurallarını bilmediğiniz sürece, diğer kişinin çok yakın durmak veya dokunulmak istemediklerinde bunlara dokunarak rahatsız hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Uzay balonumuzu kendimiz için ve bize en yakın olanlar için kişisel bir alan olarak tutmayı seviyoruz. Sevdiklerimiz, ailemiz, çocuklarımız, sevdiklerimiz fiziksel olarak bize yaklaşınca hoşumuza gider. Ancak, tamamen yabancı biri kişisel alanımıza girip birkaç santim uzakta durmakta ısrar ederse, endişeli ve rahatsız hissedebiliriz.

Bir zamanlar kendi isteğimize yabancı bir yere, tıbbi tedaviye ihtiyaç duyduğumuzda ya da kalabalık bir otobüste ya da asansördeyken olduğu gibi engelleyemediğimiz zamanlarda izin veriyoruz. Ayrıca, kendimizi çok iyi hissettiğimiz zaman insanların bize çok yaklaşmasına da izin veriyoruz.

Etrafımızda olmasını sevdiğimiz uzay balonunun boyutu ve izin verdiğimiz dokunma miktarı karmaşık olabilir.

Doğranmış ve kurutulmuş kural yoktur. Farklı ailelerden ve farklı kültürlerden gelen insanlar genellikle uzay balonlarının ne kadar büyük olacağına göre farklı avantajlara sahiptir.

İngiliz kökenli insanların, Kuzey Amerikalılardan daha yabancı ve tanıdıklara karşı daha resmi ve sakıncalı olmaları daha muhtemeldir. Adı olan bir İngiliz insana izinsiz yaklaşırsanız, ona aşina olduğunuzu hissedebilir. Kural olarak, İngilizler konuşma sırasında yanlarında durmaktan rahatsız olacak ve kendilerine en uygun mesafeye çekileceklerdir.

İngiliz kökenli insanlar, küçük konuşmalar yaparken genellikle konuşma ortaklarından uzak durmak isterler ve büyük olasılıkla tanımadıkları insanlarla pek çok halkla ilişkiye giremezler.

Öte yandan, Orta ve Güney Amerika'dan insanlar konuşurken genellikle size çok yakın durur ve geri döndüğünüzde rahatsız hissedebilirsiniz. Bu ülkelerdeki erkekler kamusal alanda birbirlerine sarılmayı rahat hissederken, İngiliz veya Kuzey Amerika kökenli birçok erkek neredeyse hiç yapmadı.

Çin'den ve Japonya'dan insanlar çok daha fazla kısıtlı olma eğilimindedir ve etkileşimde bulundukları kişilerin ötesinde dururlar.

Çevremizde yaratmaya çalıştığımız uzay balonunun boyutu da uygun şekilde değişecektir.

Yoğun saatlerde metrodayken, bir iş toplantısında hiç kimse tarafından kabul edilmeyecek şekilde bize tutulan yabancılara hoşgörü göstereceğiz.

Yeni biriyle ilk tanıştığımızda, ikimiz de yoğun bir cinsel dürtü yaşamadıkça, muhtemelen özel bir alanda durmayacağız. İnsanlar sarhoş olduklarında, yabancılarla, ayık olduğunda kabul etmeyebilecekleri büyük bir fiziksel yakınlığa sahip olacaklar.

İnsanlarla iletişim kurarken, ortaklarınızın iletişim kurmak istediğiniz alan miktarına saygı gösterin.

Yanlarında dururken diğer insanların hareket etmeye devam ettiğini bulursanız, bu mutlaka onları sevmediğiniz anlamına gelmez. Bu, kendi kişisel alanlarını düşündükleri bir alana saldırdığınız anlamına gelebilir.

Bunun olduğunu fark ederseniz, muhtemelen biraz daha fazla odaya sahip olduklarını takdir edeceklerdir. Onları daha iyi tanıyana ve size yaklaşmaya daha istekli görünene kadar fiziksel olarak onlara daha fazla yaklaşmayın.

İnsanlar size ısındığında ve sizden gerçekten hoşlandığınızda, sık sık işaret eder, size çok gülümser, size yaklaşır ve size dokunurlar. Yakın olmak için doğru zaman ya da yer olduğunu düşünmüyorlarsa, biraz dikkatleri dağılmış olacak.

Mükemmel mesafeyi, kolayca yaklaşana kadar biraz yaklaşarak ve geri çekilerek hafifçe pazarlık edebilirsiniz. Bu onlara daha iyi bir izlenim verecektir.

Bir önceki yazımız olan Uzayda güzel kişisel hijyen: kozmonotlar uzayda nasıl banyo yapar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here