Ofisinizi tasarlarken, ana odağınız her zaman iç mekanlara, mobilyalara ve diğer somut özelliklere odaklanır. Ancak, elbette, aydınlatma her zaman en az endişe verici unsur olmaya devam ediyor ve ofis alanı aydınlatmasının da dikkate alınması gereken kadar önemli olduğunu anlamamız gerekiyor.

Gün ışığında çalışmak için en iyi ışık kalitesi. Görsel çekim sağlamak için gün boyunca doğal olarak değişir ve renkleri doğru şekilde işler. Aynı zamanda bir işyerini aydınlatmanın en etkili yoludur.

Ne yazık ki, bugün kentsel yaşamda çoğumuz için, etrafımızdaki tüm gökyüzü kazıyıcılarla, çalışma ortamımızda bol gün ışığına erişebilmek imkansızdır.

Gün ışığının olmadığı veya erişilemediği yerlerde, yapay aydınlatma sisteminin kalitesi, alandaki işçinin / çalışanın hissettiği genel kaliteyi ve konforu belirlemede önemli bir faktör haline gelir.

Bu nedenle suni aydınlatmanın, mevcut gün ışığını desteklemek ve gün boyunca doğru yerde ve doğru zamanda uygun kalitede ve miktarda ışık sağlamak için dikkatlice tasarlanması önemlidir.

Doğal ışığın etkisi

Hiçbir şey doğayı fethedemez. Dış mekan alanları, pencerelerden daha fazla gün ışığı almak için idealdir. Örneğin, kuru duvar yerine dolapları / ofisleri ayırmak için cam duvarların kullanılması, daha doğal ışığa izin verir.

Sonuç olarak, yapay aydınlatma armatürlerinin kullanımı gün boyunca önemli ölçüde azalır ve enerji tüketiminin azalmasına ve daha fazla maliyet tasarrufuna yol açar.

Ek olarak, eğer mümkünse mercek takmak ofisinizde daha doğal ışık elde etmenin başka bir yoludur. Ve elbette, ofisinizde bol miktarda doğal ışık vardır, sizi enerji dolu ve tetikte tutar, rahatlatıcı bir öğleden sonra kestirmek için can atmanıza yardımcı olur!

Daha hafif, daha iyi

Daha önce de belirtildiği gibi, doğa ile bir karşılaştırma yoktur, ancak ne yazık ki doğal kaynaklar sınırlıdır ve saatin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için en iyi şekilde kullanılması gerekir. Ofisinizde yapay aydınlatma düşük ışıktan iyidir.

Yani, ofisinizin ne kadar parlak olmasını istediğinizi ve bunu nasıl başarabileceğinizi düşünün. Masa aydınlatmasına yerleştirmeden önce yeterli sayıda lamba dahil ederek, bir ofis aydınlatma düzenini planlayabilirsiniz.

Farklı aydınlatma armatürlerinin ne kadar parlak olduğunu ve ışıklarını nereye attığını bildiğinizden emin olun. Armatürleri ne kadar kısarsa, o kadar çok kurulum yapmanız gerekirken parlak armatürler daha fazla yer kaplar.

Doğal ve yapay el ele gidebilir

Tabii ki, doğal aydınlatma her zaman moral, enerji ve yapay ışığa göre stres açısından daha iyidir, ancak ikincisinin ofis alanında kullanılması önlenemez. En iyi seçenek her ikisini de birleştirmek ve kullanmak.

Pencereleri birincil kaynağınız ve aydınlatmayla aksesuarınız yapın.

Pencerelerdeki ışığın boşlukta hareket edebildiğinden emin olmalısınız. Bu, güneşin hiçbir yerde görünmeyeceği bulutlu ve yağmurlu günlerden birinde ve dışarıdaki tüm gri ve karanlık ortamlarda bile, işyerinde herhangi bir engel olmadan çalışma saatlerine devam etmek ve uymak için yeterli ışık almanızı sağlamak için stratejik planlama gerektirir.

Duvarlarınızın ve iç mekanlarınızın renklerini görün

Açıkça görülen iki ışık kaynağı, pencereler ve lambalardır, ancak bu ikisini kullanabilirsiniz ve yansımayı her zaman kendi avantajınıza göre çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Daha açık renk tonları, koyu tonlardan daha fazla ışık yansıtır, bu nedenle duvarlarınızı beyaz veya soluk renkte boyamak, odayı koyu tonlarda boyamaktan daha parlak hale getirir. Pencerelerden uzakta olan veya diğer alanlardan daha karanlık olma eğiliminde olan bir ofiste olduğu gibi, bölgeye biraz ışık getirmek için parlak renklerle boyayabilirsiniz.

Dekor kullanın

Alternatif olarak, metal yüzeyler kullanılabilir; ve aynalar da ışığı yansıtır, böylece şık bir ifade ekleyerek ofisinizi daha fazla aydınlatmak için kullanılabilirler. Dahası, dekoratif ve çekici görünüyorlar.

Ve çalışanlarınızın bu aynayı her geçtiğinde kendilerini de görebileceklerini unutmayınız.

Görev aydınlatma unutma

Bu, ofis alanınız için bir aydınlatma planı planlarken de çok önemli bir faktördür. Şimdiye kadar, fikirlerimiz ofisinizi bir bütün olarak geliştirmenize yardımcı olmaktı, ancak görevleri aydınlatmak da önemlidir.

Şimdi görev aydınlatması ne anlama geliyor?

Hedef aydınlatma, çalışanların ne yaptıklarını açıkça görebilmeleri için belirli bir alanda yoğun ışık sağlayan lambaları ifade eder.

Ofisinizi planlarken bu tip aydınlatmaları gözden kaçırmayın, çünkü bu çalışma lambaları normal çalışma saatlerinden uzak durmanız gerektiğinde çok faydalı olacağını kanıtlar.

Görev ışığı tüm ofis ışığını açıp kapatmak için yeterlidir.

Parlak ve aydınlık bir ofis sadece çalışan vizyonunu kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda üretkenliği ve yaşam kalitesini de arttırır. Ayrıca, görme bozukluğu, yorgunluk ve donukluk her zaman zayıf ışıkların sonucudur. Bu nedenle, bir aydınlatma düzenini planlamak ofis planınızı tasarlamak ve kaliteli mobilyalar seçmek için kullanışlıdır.

Bir önceki yazımız olan Feng Shui veya alan temizliği, hangisi en iyisidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here