Amerikan bilgisayar dünyanın en hızlı olarak adlandırılır

15 Kasım 2012'de yayınlanan raporlara göre, Cray'in ABD Hükümeti Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'ndaki süper bilgisayarı, başka bir ABD araştırma merkezinde IBM'in süper bilgisayarıydı. Oak Ridge'e kurulan Cray XK7 sistemi Titan, 17.59 Beşinci Filoya ulaştı (saniyede katrilyon hesaplamaları). Sistem ABD Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir ve enerji araştırmaları, iklim değişikliği, verimli motorlar, malzemeler ve diğer güncel bilimsel araştırmalar için kullanılmaktadır.

Titan, IBM Sequoia'yı Kaliforniya'daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'nda ikinci kez devraldı. Haziran 2012'de dünyanın en hızlı sistemi olan Sequoia, yalnızca 16.32 Peta floplarını yönetebildi. İlk beşinde, diğerleri Japonya Kobe'de bulunan bir K Fujitsu bilgisayarıydı; ABD'nin Mira'daki Chicago'daki IBM Blue Gene / Q sistemi; ve Almanya’da Kraliçe adında başka bir IBM Blue Gene / Q sistemi. Ankette, dünyanın en büyük 500 sisteminden 251'inin ABD'de, Avrupa'da 105'in ve Çin'de 72'nin de dahil olduğu 123’ün olduğu tespit edildi.

Bilim adamları altının rengini değiştirmeyi öğrenir

Bilim adamları ilk olarak, dünyanın en ünlü kıymetli metali olan altının rengini değiştirmenin bir yolunu buldular. ABD, Southampton Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, metal bir yüzeye küçük veya yükseltilmiş desenleri bastırarak ışığın emilme ve yansıtılma şeklini değiştirebildiklerini bulmuşlardır. Sonuç, insan gözünün renkli "altın" olarak görmemesidir.

Çığır açan sonuçlar, alüminyum ve gümüş gibi diğer metallere eşit olarak uygulanabilir. Bu, değerli ekonomik, çevresel ve diğer faydalar sağlayarak, kaplama veya kimyasal işleme gerek kalmadan metal boyama olasılığını açar.

Bu teknik kuyumculuk da dahil olmak üzere çok çeşitli endüstrilerde kullanılabilir. Ayrıca sahte olarak daha zor olan banknot ve belgelerin yapımında da kullanılabilir. Bu metal üzerinde geniş bir renk yelpazesi üretmek için kullanılabilir.

Ellerin kablosuz klavye gibi çalışmasını sağlayan eldivenler

ABD, Alabama Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kullanıcıların ellerini kablosuz klavyeye çevirmelerini sağlayan yeni bir eldiven geliştirdi. Kullanıcı, klavyedeki tuşlara basmak yerine, parmağını bir harf ya da diğer klavye işlevleriyle atanan belirli parmak noktalarına vurur. İletken iplik, eldivenin arkasına bağlı PCB büyüklüğünde bir PCB panosuna komut verir. PCB, Bluetooth üzerinden hedef cihaza iletir.

Eldivenin adı, yaygın olarak kullanılan evrensel ticari dokunsal elektronik düşük güçlü sürücünün kısaltması olan Gauntlet'tir. Parmak ve avuç içinden geçen iletken filamentlerden yapılmış bir kovan vardır.

Bir önceki yazımız olan Yunus Beyin, İnsan Beyin ve Uzun Süreli Uzay Yolculuğu - Teorim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here