2 Mart 1972 Bulutlu bir NASA Atlas-Centaur roketi, Cape Canaveral, Florida'da Perşembe günü nemli olan Pioneer 10 adlı 5 kiloluk roketi fırlattı. Jüpiter ve dış gaz devleri onları incelemek için. Önümüzdeki on yıl boyunca, Pioneer, güneş sisteminin uzak bölgelerinden, misyonunu büyük bir başarıyla yerine getirerek şaşırtıcı raporlar gönderdi.

Sonra, beklendiği gibi sessiz kalmak yerine, Öncü Dünya'ya geri sinyal göndermeye devam etti. Küçük nükleer jeneratörü, Pasadena, California'daki Jet Propulsion Laboratory ile radyo iletişimini sürdürmek için gereken 70 watt enerjiyi pompalamaya devam etti ve herkesin düşündüğünden daha uzun sürdü. İletişim, göreve başladıktan otuz yıl sonra, 23 Ocak 2003 tarihine kadar günlük olarak sürdürüldü. O sırada, prob Güneş'in Neptün ve Pluto'dan iki kat daha uzaktaydı ve Pioneer, sonsuza dek güneşin gravitesini sonsuza dek bırakan bir adamın elleri tarafından yapılan ilk nesne haline geldi.

Bir öncünün öyküsü, eğer orada biterse, bilim tarihinde önemli bir bölüm olur, ama değildir. Deneysel fizik, bir fenomeni incelemek için tasarlanmış bilimsel projelerin örnekleriyle doludur, ancak tamamen başka bir şey hakkında beklenmeyen gerçekleri ortaya çıkarır ve Pioneer 10 tarihinin gerçekten ilginç bir parçası bunlardan biridir. Her ne kadar Jüpiter'in ve Satürn'ün robotik görevini, görevinin çok ötesinde bir yetenek ve azimle gerçekleştirmiş olsa da (eğer böyle bir dili bir robota uygulayabilseydi), gezegen sisteminin dış sınırlarını aştığı zaman NASA’nın açıkça belirttiği bilgisayar izleme programlarının olması gerektiğini söylediği yerden yüzlerce kilometre uzakta. Bu nasıl mümkün oldu?

Jüpiter büyüklüğündeki gezegenler veya küçük Pioneer benzeri gemiler olsun, nesnelerin uzayda hareket etme şekli, güneş enerjisi ölçeğinde bile santimetre konum hakkında kesin cevaplar veren fizik yasalarına tabidir. Bir öncünün yüzbinlerce kilometreyi yürürlükten kaldırması mümkün değildi. Her neyse sorun basit bir şekilde ortadan kalkmadı ve kısa sürede çok garip bir şeylerin gerçekleştiği anlaşıldı. NASA bilim adamları bunu öncü bir tuhaflık olarak adlandırdı; buna "Anomali" dediler.

"Öncü Dedektifler: Uzak Uzay Aracı Einstein ve Newton'un Hatalarını Kanıtladı mı?" Harvard'da lisans olarak fizik eğitimi almış yetenekli bir gazeteci ve yazar tarafından kısa süre önce yayınlanan Kindle'ın "Incendiary Single" Pioneer kursunun sapmasını açıklamaya çalışan bilim adamlarının hassas açıklamalarını araştırıyor. Ne kadar derine çıkarlarsa, o kadar az anlıyor gibiydi. 30 yıllık uzay sondasını takip etmenin günlük kayıtlarına daldı, şaşırtıcı ve belki de devrimci sorular ortaya çıkmaya başladı: Uzay aracı kursu fiziğin temel yasalarında bazı yeni ve bilinmeyen kırışıklıklar kanıtına mı dayanıyordu?

Hafif bir rota dışı bir uzay aracı, evrenin temel doğası hakkında derin spekülasyonlar için pek olası görünmeyebilir, ancak Pioneer uçuşunun ayrılışında açık bir çözüm yoktu. Fakat bu “kara harf” fiziği meselesiydi ve bu tür ve ölçekte hatalar basitçe ortaya çıkamaz.

Anomalilere Ne Sebep Olabilir? Olası suçluların listesi uzun ve korkutucu olsa da NASA'nın sovyetlerinin anlaşamadığı anlaşılıyor: Karanlık şey? Tensör-vektör-skaler yerçekimi? Gravitonlarla çarpışma? Einstein denklemlerinde temel bir hata?

Pioneer ve Anomaly tarafından ortaya atılan sorular hakkında net olan tek şey, onları başarıyla çözebilecek kadar cesur ve akıllı olanlar için potansiyel olarak çığır açan keşiflerin yapılmasıydı. Bu, genç bilim adamlarının bazen yeni Nobel Ödüllerinin bulunduğu, gelişmemiş bir ülke olan "yeni fizik" olarak adlandırdıkları bir bölge.

Net, keskin, teknik olmayan nesir, yazar-bilim adamı ve Meksika Ekonomi Bürosu eski başkanı olan Konstantin Kakees bize omurgayı izleyen, zihinsel süreçlerini ve tarama yapanların örümcek ağlarını izleyen bilimsel bir dedektif hikayesi veriyor. puzzle. Kakalar, anomalinin ilk keşfi tarihinden on yıllarca devam etmeyen araştırmalar sonucunda nihai sonuçlanmasına kadar geniş kapsamlı görüşmeler ve arşiv araştırmalarından yararlanır. "Pioneer Detectives", sadece Öncülerin Anomalileri ile ilgili değil, aynı zamanda bilim adamlarının bazen itibarlarını ve yaşamlarını kozmik gerçekler arayışlarına sokan, bilimsel bilginin nasıl kazandığı ve değişmediği ile ilgili büyüleyici ve kesin bir hikayedir.

Gece çok geç saatte beni alan harika bir kitaptı. Şiddetle tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Ev temizliği ve evinizi Feng Shui ile uyumlaştırın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here